W Polsce utarło się przysłowie: "małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot". Tę prawdę można odnieść nie tylko do problemów wychowawczych, lecz także do problemów, jakie pojawiają się w kwestii ubierania i umeblowania pokoju.
Noworodkowi właściwie jest wszystko jedno, w co jest ubrany i jak wygląda jego pokój. Malutki chłopiec nie przejmie się, nawet jeśli jego pokój pomalowany będzie na "dziewczyński" różowy; sześciolatek zrobi już jednak z tego awanturę.
W wieku przedszkolnym pojawia się bowiem konieczność wyróżniania, manifestowania swojej indywidualności. Bezosobowe misie zastępują więc bardziej spersonalizowane zabawki - chłopcy na ogół interesują się wówczas samochodami, dziewczynki lalkami. Ten podział z wiekiem coraz bardziej się uwidacznia.
Jeszcze trudniej zaspokoić potrzeby nastolatka, który chce, by jego pokój nie tylko był dopasowany do jego stylu i zainteresowań, lecz także, a może przede wszystkim, aby był modny. Ponieważ moda w aranżacji wnętrz szybko się zmienia, presja na zmiany w umeblowaniu tylko rośnie.
Rodzice, którzy meblują pokój dla dziecka, stają więc przed nie lada wyzwaniem. Pokój musi być urządzony modnie, zindywidualizowany, a przy tym funkcjonalny. Jakie więc elementy wyposażenia powinny się w nim znaleźć?
Obok niezbędnych mebli, jak biurko, łóżko, szafa, niezwykle istotne są rozmaite gadżety, które wzbogacają wnętrze i nadają mu niepowtarzalnego wyglądu. Takimi gadżetami może być dywan w zdecydowanych kolorach, o niebanalnym wzorze, lampa, dmuchany fotel czy kolorowe zasłonki.
Niemniej ważny jest też kolor ścian, fantazyjne tapety, zdjęcia i obrazy. Dla młodszych dzieci, świetnym dodatkiem mogą okazać się umocowane na ścianie podświetlane litery przestrzenne. Mogą się one układać w jakieś zdanie, bądź imię właściciela pokoju. Obok tego, że są świetnym i oryginalnym dodatkiem, stanowić będą ciekawe podświetlenie pokoju. Taki świecący napis może być włączony, dopóki dziecko nie zaśnie, jeśli na przykład boi się ciemności.
Do tej pory podświetlane litery przestrzenne kojarzyły nam się raczej z reklamą różnych rodzajów działalności gospodarczej. Podświetlaną reklamę miały rozmaite bary, puby, dyskoteki, hotele. Świetlne napisy zdobiły też ściany budynków, będących siedzibami wielu firm.
Świetlne elementy coraz częściej stają się jednak także ozdobą, przy czym nie ograniczają się do samych tylko napisów. Producenci reklam świetlnych oferują klientom między innymi podświetlane klamki czy świetlne półki. Świecące mogą być obrazy, rzeźby, przedmioty.
Reklama zewnętrzna okazuje się więc nie jedyną formą wykorzystania podświetlanych liter 3D, na które zapanowała ostatnio wielka moda. Odkąd kino zawojowała technologia 3D, zaczęto trójwymiarowy obraz przenosić do innych dziedzin życia, przy czym reklama była tu jakby oczywistym kontynuatorem z racji tego, że aby trafiała do świadomości klienta, musi być zgodna z najnowszymi trendami.
Z czego wykonywane są świecące litery przestrzenne? Najczęściej ze styroduru, gdyż jest to jeden z najlepszych materiałów. Jego zaletą jest lekkość, trwałość oraz możliwość swobodnego dopasowywania - wyboru różnych kolorów, kształtów, form podświetlenia.
Styrodurowe litery przestrzenne są także względnie tanie. Ich ostateczna cena zależy od stopnia ich udoskonalania. Prosty napis w małym rozmiarze jest bardzo tani. Cena się zwiększa, jeśli zaczynamy kombinować z kształtami liter, ich wielkością. Litery 3D jako ozdoba do pokoju nie powinny jednak być drogie.