Historia reklamy świetlnej, czyli jakie były początki tej formy reklamy?

Choć dzisiaj mało, która firma wyobraża sobie funkcjonowanie bez reklamy świetlnej, to jednak przez lata trzeba było sięgać po inne, mniej skomplikowane koncepcje na promowanie swoich usług. Początkiem billboardów były zwykłe plakaty. Stanowiły one nie tylko promocję przedsiębiorstwa, ale były też uważane za dzieła sztuki współczesnej. Rozwój tego kierunku datuje się na XIXw.

Warto także zaznaczyć, że pierwsze propozycje nie były większe niż standardowa kartka A4. Dopiero z czasem zaczęto je powiększać, aż uzyskano dzisiejsze rozmiary, które mogą sięgać nawet 300m2. Natomiast Historia reklamy świetlnej, jako takiej rozpoczyna się od reklam neonowych. Pierwsza z nich została skonstruowana przez Francuza Georga Claude’a. Tego typu oświetlenie reklamowe mogło przyjmować różne kolory, które zależało od użycia konkretnych gazów oraz koloru szkieł pokrywających całość. Najpopularniejsze barwy to żółć i pomarańcz.

W dalszej kolejności, Historia takich reklam odnotowuje zastosowanie żarówek, których funkcją było podświetlanie napisów. Początkowo, litery do nich były tworzone ze styropianu, lecz w późniejszym czasie dostrzeżono, że styrodur ma więcej zalet. Jest gładszy i wytrzymały. Można go łatwo montować, a pod nim umieszczać różnego rodzaju żarówki, w tym również świetlówki. Dopiero od kilku lat popularne stały się diody. Dzięki nim, uzyskuje się lepsze światło, a dodatkowo, są one energooszczędne. Ekonomiczność i wiele możliwości zastosowania stawiają je obecnie na pierwszym miejscu wśród koncepcji podświetlania reklam. Najbardziej efektowne reklamy świetlne to duże billboardy działające, dzięki ogromnej ilości diod. Powszechne stają się również ekrany LED, które dają najlepsze, jak dotąd rezultaty. Są łatwe w montażu i można je zainstalować niemal w każdym miejscu. Mają też odpowiednio dużą powierzchnię, żeby zawrzeć w nich wszystkie informacje ważne dla skutecznej reklamy.